Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ULUBEY İLÇESİ 

          İlçemiz, 1953 yılında Uşak’ın il olması nedeniyle ilçeye dönüştürülmüş olup Uşak İline bağlanmıştır. İlçemiz; İlçe merkezi, 27 köy ve 15 bağlı(mahalle)den teşekkül etmektedir.

İlçe merkezine bağlı 6 mahallesi vardır. İlçemizde mevcut altı (6) adet mahallenin isimleri şunlardır; Aşağı Mahalle, Cami-i Kebir Mahallesi, Dilâver Mahallesi, Emirler Mahallesi, Gölbaşı Mahallesi, ve Üyükbaşı Mahallesidir.
          İlçemize bağlı 27 köyün adları şunlardır; Akkeçili, Aksaz, Avgan, Bekdemir, Büyükkayalı, Çamdere, Çamlıbel, Çardak, Çırpıcılar, Dutluca, Gedikler, Gümüşkol, Hanyeri, Hasköy, İnay, İshaklar, Karacaahmet, Kışla, Kıranköy, Köseler, Kurudere, Külçen, Küçükkayalı, Küçükilyaslı, Omurca, Söğütlü ve Sülümenli köyleridir.
          İlçemizin Avgan Köyüne bağlı Çalışkanlar, İshaklar Köyüne bağlı  Yenice, Kurudere Köyüne bağlı Mildi, Aksaz’a bağlı Aksaz , Gedikler Köyüne bağlı Hacıhasanlar, İnay Köyüne bağlı İstasyon, Merdivenli, Deredam, Sülümenli Köyüne bağlı Dörtdeğirmen ve Köseler Köyüne bağlı Sevindikler bağlıları  bulunmaktadır.
        İlçenin nüfusu 2014 yılı sonu itibariyle; merkez 5027,köyler toplamı 8620 olmak üzere ilçe nüfusu toplam 13.647’dir. Nüfusun % 37’si ilçe merkezinde, % 63’ü  de köylerde yaşamaktadır. Toplam nüfusun yaklaşık %  49’unu erkekler, % 51’ni kadınlar, oluşturmaktadır.
Ulubey İlçesi’nin hane halkı büyüklüğü ortalama 3.68, aritmetik nüfus yoğunluğu ortalama 25 kişi civarındadır. Türkiye ortalaması 76 kişi civarında olduğu yerde bu rakam çok azdır. Bu rakamın azalmasının sebebi dışarıya göç olmasıdır.     
İlçemizde çalışır durumda olan sanayi tesisi yoktur. Küçük çapta un fabrikaları ile atölye çapında İlçenin ve kırsal kesimin ihtiyacını karşılayan tamir, mermer, demirci ve marangoz atölyeleri vardır. 
İlçemizdeki mermer rezervleri ve mermer ocaklarının varlığı dikkate alındığında mermer işleme fabrikalarının sayısının artması, bunun yanında mermer işleme atölyelerinin kurulması ilçe ekonomisine önemli bir katkı sağlayacaktır. Ayrıca ilçede istihdam olanaklarını artıracaktır.
Ayrıca Kışladağı’nda Gümüşkol-Söğütlü Köylerinde toplam 1.240.000 metrekare alanın mülk sahiplerinden satın alınmasıyla nisan 2006 tarihinden bu yana faaliyetini sürdüren TÜPRAG Metal Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. Ait altın madeni çalışmalarında da 600 civarında işçi istihdam edilmektedir. 
İlçemiz Uşak İl Merkezine 30 km. uzaklıkta olup, İlçe Merkezinden bütün köy ve beldelere ulaşım yapılabilmektedir. Köylerin ilçe merkezine olan uzaklığı 7-30 km. arasında değişmektedir. İlçede bulunan bir Yolcu Taşıma Kooperatifince her gün İl Merkezine yolcu taşımacılığı yapılmaktadır.
İlçemiz Karahallı İlçesine; 28 km, Eşme İlçesine; 30 km, Sivaslı İlçesine; 56 km, Banaz İlçesine; 61 km uzaklıktadır.
Afyon-İzmir tren yolu üzerinde İnay tren istasyonu mevcut olup, demir yolundan faydalanılmaktadır. 
  • Polis Radyosu
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • TUBİM
  • Suç Önleme Sempozyumu
  • Çocuklar Uluslararası Sempozyumu
  • İçişleri Bakanlığı
  • BİMER
  • KGYS