Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

Sivasli

Giriş

SİVASLI

SİVASLI İLÇE EMNİYET AMİRLİĞİ
 
Sivaslı İlçe Emniyet Amirliği Hizmet Binası ve Polis Lojmanları
İlçe Emniyet Santral Tel : 618 12 73-618 10 61
GSM :0 505 318 64 56
Fax : 618 13 74 

 

                                                                                   İlçe Merkezinden görüntüler

 

 

        Sivaslı topraklarında kesin bilinen en eski uygarlık Hitit Uygarlığıdır.Hititliler önce Lutilerin (1-2) ve Mısırlıların (3) istilasına uğradığı bazı kaynaklarda belirtilmekte ise de bunu doğrulayacak kesin bilgiler elde edilmiştir
Hititliler: M.Ö 1800 yıllında Anadolu da ilk siyasi birliği kurmuşlar, tüm Anadolu’ya hakim olmuşlardır. Bu devirden kalma seramiklere Tatar ve Yayalar Kasabaları arasındaki Sıktırma ve Kömürlük Kaşı ile Ağaç beyli Kasabasında Gavur Kuyusu mevkilerinde rastlanmıştır.
Frigyalılar: M.Ö 1200lerde Balkanlardan gelip Hitit şehirlerini yağma ve tahrip ederek bu topraklara yerleşmişlerdir. Ancak M.Ö. 800 yıllarında devlet kurabilmişlerdir. Hacım köyündeki Alaudda, Sekçikler Kasabasındaki Sebaste ve Payam alanındaki Paleo Sebaste kalıntıları, Frigya şehirleridir. Roma ve Bizanslılarca da imar edilerek kullanılmıştır.
Lidyalılar: M.Ö 670 yıllarında Frigya Krallığını yıkarak bu topraklara sahip olmuşlardır Tarihte ilk madeni parayı kestirip kullananlar bu insanlardır. Yine Lidyalıların Kral Yolu meşhurdur. Milas ve Efes ten başlayıp başkent Sardan (Salihli yakınlarında) geçerek Uşak-Ahat(Banaz yakınlarında) üzerinden Orta Anadolu’ya, Kızılırmak’ı geçerek Mezopotamya ya kadar uzanmaktadır. Kral Yolunun büyük bir bölümü Lidyalıların elinde olup transit ticareti Lidya’yı zenginleştirmiştir. Bu yolun bir bölümü Uşaktan başlayıp ilçemiz topraklarından geçerek Karahallı’daki Cilandıras Köprüsüne(Lidya eseridir.) ulaşmaktadır.(5) Yine Sekçiklerdeki höyüklerde Lidya kalıntıları tespit edilmiştir.
M.Ö. 547de İran İmparatoru Kir us İle Perslerin eline geçmiş ve 200 sene kadar egemenliklerinde kalmıştır. (7) Budaklar köyünde Pers zamanı paraları bulunmuştur. Anadolu’yu Perslerden Büyük İskender almış ve Makedonya Devleti topraklarına katmıştır. Tatar-Seçikler arasında ve Ağaçbeyli Kasabası Hendek mevkisinde İskender dönemi paraları bulunmuştur.
Bölgemiz M.Ö 260 tarihinde Makedonyalılardan Bergama Krallığına geçmiştir. M.Ö 132de Romalıların eline geçen ilçe toprakları M.S 395e kadar yaklaşık 500 yıl Roma hakimiyetinde kalır.(8) İlçe topraklarında o döneme ait yerleşim yeri kalıntıları ve mezarlar, kilise kalıntıları mevcuttur. Yedi ağar mevkisinde Delikli kaya kaya kilisesi tespit edilmiştir.
M.S. 395te Romanın ikiye ayrılmasıyla bölge Bizanslıların eline geçmiş ve 1072ye kadar(yaklaşık 700 yıl) Bizans hakimiyetinde kalmıştır. Sekçiklerdeki kiliseler, Erice köyündeki Meyanlı kalıntıları, Hacım Köyündeki Ertüllü(Örtülü) Köyü kalıntıları, Payam alanı kalıntıları ve değişik yörelerdeki mezarlar bu dönemlerden kalmadır. Taş kesti mermer ocakları o dönemde işletilmiştir.
Sivaslı toprakları 1308-1390 ve ikincisi 1414-1429 tarihlerinde 100 yıl kadar bir süre Germiyanoğulları hakimiyetinde kalmıştır. Hacım köyündeki Hacım Sultan türbesi ve Vakfı bu dönemden kalmadır.İlçe toprakları 1391de Yıldırım Beyazıt ile Osman oğullarına geçmiş, Ankara Savaşı mağlubiyeti ile (1402-1414) Karaman oğullarına(daha sonra Germiyan Beyliğine) katılmıştır. 1429da Germi yan Beyi II. Yakup un vasiyeti ile II. Murat zamanında tamamen Osmanlılara geçmiştir.
1920 Ağustosuna kadar Osmanlı İmparatorluğu egemenliğinde kalan Sivaslı toprakları 1920-1922 yıllarında iki yıl Yunanlıların işgali altında kalmıştır. 31 Ağustos 1922 tarihinde Yunan işgalinden kurtulan ilçemiz 1923te kurulan genç Türkiye Cumhuriyeti içinde varlığını sürdürmektedir.
Sivaslı İlçesi, 1850 yıllarında ormanlık bir mıntıka olarak onar evlik iki mezradan ibarettir ve daha sonra iki mezra birleşmiş, ormanlık içinde bir köy meydana gelmiştir. Birleşen bu iki mezra Sebaste adını almıştır. Temmuz 1953 yılında Kütahya'ya bağlı olan Uşak İlçesi, il statüsü kazanınca Sivaslı Beldesi'ne de bu tarihten itibaren ilçe statüsü verilmiştir. Sivaslı'nın ilçe olması ile birlikte ilçeye 25 köy bağlanmıştır. Bu köyler; Bulkaz, Cabbar, Karalar, Ağaçbeyli(Kureyş), Tatar, Dedeballar, Yayalar, Budaklar, Pınarbaşı, Selçikler, Sazak, Azizler, Kökez, Hacim, Akarca, Samatlar, Salmanlar, Karaboyalık, Erice, Çiftlik (Yeni Erice), Ketenlik, Hanoğlu, Cinoğlu, Eldeniz, Özbeyli'dir. Bu köylerden Bulkaz, Cabbar ve Karalar adlı köyler, Denizli'ye bağlı Çivril İlçesi'ne daha yakın olması nedeni ile Çivril İlçesi'ne bağlanmış ve Sivaslı İlçesi'ne bağlı köy sayısı 21'e düşmüştür. Daha sonradan Ağaçbeyli Köyü de belde statüsü kazanmıştır.
 
 

 


Evrenli doğal parkı


Evrenli doğal parkı


Çilek Tarlası


                                   Hacım Sultan Türbesi
 

 

 

       İlçemiz ekonomisinin tarıma ve hayvancılığa dayanmaktadır.Meyvecilik ve sebzecilik önemli yer tutmaktadır.İlkbahar yetiştiriciliği olarak sırık domates ve salatalık ile taze fasulye yetiştiriciliği yapılmaktadır.Sonbahar yetiştiriciliği olarak ta marul, yeşil soğan, pırasa , maydanoz ve benzeri ürünler yetiştirilmektedir.İlçemiz hayvancılığı konusunda süt ve besi sığırcılığı da önemli yer tutmaktadır.

 

 
İlçemizde en fazla yetiştirilen meyve çilektir.
 
  • Polis Radyosu
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • UPEM
  • TUBİM
  • Suç Önleme Sempozyumu
  • UTSAS Sempozyumu
  • İçişleri Bakanlığı
  • BİMER
  • KGYS