Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Telefondan her arayanı savcı-polis-asker sanmayın; dolandırıcılara aldanmayın, mağdurda olmayın.
19.02.2015  

​16.02.2015 günü saat: 13.30 sıralarında ilimiz Banaz ilçesinde bulunan bila adreste ikamet eden müşteki N.T isimli şahsı kendisine ait olan 0 537 *** ** ** numaralı hattan 0 551 *** ** ** gsm numaralı şüpheli şahsın aradığını ve kendisini emniyet görevlisi olarak tanıttığını, verdiği isme Postaneden para yatırması gerektiğini, daha sonra parasını geriye alacağını beyanla, müşt...ekiyi yönlendirerek Banaz ilçemizdeki postaneden Y. A. ismine toplam 13.485,00 TL para yatırtmak sureti ile dolandırıcılık olayı meydana gelmiştir,
Olayla ilgili olarak görevlilerimizce yapılan çalışma neticesinde mağdurun yatırmış olduğu 13.485,00 TL paranın şüpheli şahıs ya da şahıslarca Bakırköy/İSTANBUL Zeytinburnu Şubesinden çekildiği doğrulanmıştır.
Olayın şüphelisinin açık kimlik bilgilerinin tespiti ile ilgili olarak görevlilerimizce yapılan çalışma neticesinde; Şüpheli Şahsın İstanbul-1981 doğumlu ve halen aynı il adresinde ikamet eden Y.A. isimli şahıs olduğu tespit edilmiştir.


Firari olarak aranan şüpheli şahsın ekiplerimizce arama ve yakalama çalışmaları devam etmektedir.
Ayrıca Son (1) ay içerisinde Uşak İl Emniyet Müdürlüğü olarak yapmış olduğumuz etkin ve kararlı çalışmalar neticesinde (13) vatandaşımızın telefonla dolandırılmaları ve mağdur edilmelerinin önüne geçilmiştir.


-Adli mercilerimiz ve kolluk kuvvetlerimiz (Polis-Asker-Savcı) hiçbir şekilde vatandaşlarımızdan para ve kontör talep etmezler.


-Vatandaşlarımız dolandırıcıların sıklıkla kullanmış olduğu yöntemler olan “hesabınızda bloke var, vergi borcunuz var” gibi kelimelere itibar etmemeli, hiç kimseye kimlik bilgileri, T.C. kimlik ve hesap numaraları ve banka kartı şifrelerini vermemelidirler.


-Dolandırıcılık maksadıyla kendilerine Polis, Asker ve Savcı süsü vererek yapılan aramalarda polis telsizi sesi duysalar bile itibar etmemelidirler.


-Vatandaşlarımızın bu tarzda bir yaklaşım içerisinde bulunan şahıslar hakkında en yakın kolluk kuvvetlerine giderek bilgi vermeleri veya 155 Polis İmdat - 156 Jandarma ihbar hattını arayarak ihbarda bulunmaları mağdur olmamaları için İl Emniyet Müdürlüğümüz Toplum Destekli Şube Müdürlüğü tarafından vatandaşlarımıza bu gibi dolandırıcılık olayları hakkında bilgilendirici broşür dağıtılmıştır.

Kamuoyuna duyurulur.18.02.2015
 
 
  • Polis Radyosu
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • TUBİM
  • Suç Önleme Sempozyumu
  • İçişleri Bakanlığı
  • BİMER
  • KGYS